Piaskowanie i sodowaniePiaskowanie

Piaskowanie polega na oczyszczaniu powierzchni przy użyciu materiałów ściernych pod ciśnieniem sprężonego powietrza. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu efekt podobny jest do tego jak po szlifowaniu. Piaskowanie różni się  od szlifowania tym, że piaskowana powierzchnia jest bardziej równa oraz delikatnie szorstka. Dzięki temu powierzchnia po piaskowaniu jest idealnie przygotowana pod malowanie.

Piaskowanie najogólniej można scharakteryzować jako uderzanie drobinami piasku pod ciśnieniem na określoną powierzchnię. Jest to zabieg zaawansowany technologicznie. Stosowany piasek jest odpowiednio dostosowany i oczyszczony. W procesie tym zastosowane może być także rozdrobnione szkło, żużel, śrut, a nawet łupiny orzechów. Wszystkie te elementy muszą być jednak bardzo rozdrobnione. Oczywiście różnorodność tych materiałów oraz ich zastosowanie zależy od oczyszczanej powierzchni, a także efektu, który chcemy osiągnąć.Czyszczenie poprzez piaskowanie polega na działaniu na powierzchnię sprężonym strumieniem powietrza, w którym znajduje się materiał ścierny. W ten sposób usuwane są różnorodne zanieczyszczenia oraz zabrudzenia. Do piaskowania używane są różnorodne materiały, w tym nie tylko piasek, ale również rozdrobnione tworzywa takie jak metal, szkło, suchy lód czy nawet zmielone łupiny orzechów i innych roślin. Ta metoda zapewnia dość dobre rezultaty, niestety nie jest pozbawiona pewnych wad, które sprawiają, że nie zawsze może zostać zastosowana. Decydując się na piaskowanie, trzeba wziąć pod uwagę możliwość delikatnego zarysowania powierzchni podczas czyszczenia. W związku z tym nie każda powierzchni powinna być czyszczona z zastosowaniem piaskarki. Niekiedy konieczne jest zabezpieczenie szczególnie wrażliwych elementów, które mogłyby ulec zniszczeniu. To z kolei wpływa na znaczne wydłużenie czasu pracy. Piaskowanie może też prowadzić do nagrzewania powierzchni.Piaskowanie wykonujemy również w osłonie wodnej jak i mixu wodnego. Metody te stosuje się najczęściej w celu uniknięcia pylenia.

 

⊕ Sodowanie

Sodowanie stanowi skuteczną alternatywę wobec piaskowania.. Sodowanie jest nowoczesną metodą oczyszczania, polegającą na wyrzucie z dużą prędkością  czyściwa. W tej technologii czyściwem jest soda oczyszczona . Rozpędzone granulki sody w zderzeniu z oczyszczaną powierzchnią eksplodują, a nie są od niej odbijane. Przy usuwaniu pozostałości po czyszczeniu wystarczy użyć wody, która całkowicie rozpuszcza sodę. Sodowanie to innowacyjna metoda zastępująca dotychczas stosowane piaskowanie. Największą zaletą sodowania jest całkowita bezinwazyjność i bezpieczeństwo dla oczyszczanej powierzchni, nawet najbardziej delikatnej (plastik, drewno, aluminium, szkło). Soda pozostawia powierzchnię po oczyszczeniu gładką, bez uszkodzeń i zarysowań, nie przegrzewa jej, nie zamraża, nie odkształca.  Sodowanie może odbywać się na sucho lub w otoczce wodnej, która całkowicie eliminuje pylenie. Tej metodzie czyszczenia mogą być poddane elewacje domów, w tym domów drewnianych, kostka brukowa, karoseria samochodowa, felgi itd. Jest to zupełnie bezinwazyjne czyszczenie, całkowicie bezpieczne dla oczyszczanej powierzchni. Soda oczyszczona kierowana na powierzchnię pod odpowiednim ciśnieniem jest w stanie usunąć każdy rodzaj zabrudzeń..